ПОЧАТКОВЕ СПРИЙНЯТТЯ:
- Усі чотири поняття схожі на чотири відтінки чи етапи, складають повний спектр оціночного світогляду, характеристики особистісного ставлення до світу.
- Усі чотири поняття зібрано до купи, бо вони усі – про поведінку.
- Це усе напрямки філософії, напевно.
- Ідеалізм – як квінтесенція переконань, ближчий до догми.
- Ідеалізм може бути теоретичним (проповідують ідеали, але не керуються ними) та практичним, який і перетворюється в радикалізм.
УТОЧНЕННЯ ШЛЯХОМ МЕТАФОР:
- Ідеалізм характеризується наповненістю (ваза, круглі форми), відокремленістю (коло в оточенні стріл і непроникне для них), позицією «над» (німб, п’єдестал).
- Категоричність характеризується дуальністю (пізніше зрозуміли, що усе ж бінарністю – від модератора), протиставленню до всього на світі, безкомпромісністю.
- Принциповість взаємопов’язана з ідентичністю, є проявом прагнення руху догори, усвідомлення своїх бажань, уподобань.
- Радикалізм – ідея, доведена до абсурду, нетерпимість до інакшості, поділ на своїх та чужих, який межує із заподіянням смерті чужим, насилля, знищення інакшості, ортодоксальність, прихильність до першоджерел.
ДОСЛІЖЕННЯ ВПЛИВІВ «ГЛЯНЦЮ»:
Варіант 1.
- Зміцнює категоричність, наводячи поляризовані образи життя, однобоко та упереджено висвітлюючи певні історії життя. З цією ж метою навіюють позицію «людина – раб долі» та маніпулюють емоціями, прагненням щастя (під їх впливом падає критичність сприйняття та зростає категоричність).
- Викривлюють ідеалізм, підмінюють його ідеалізацією чогось/когось (творять кумирів) в ході реклами – уводять у віртуальний світ.
- Провокують радикалізм, застосовуючи тиск моди.
- Категоричність у поєднанні з творенням кумирів та радикалізацією творить пригнічений стан.
Варіант 2.
- Загострює радикалізм до граничної межі (віддалення, протиставлення «я» та «інші»), бо резонує з поточними подіями – і бачиш наслідки цієї атаки глянцю на свідомість мас. Усі люди однаково виглядають.
ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ:
ВЗАЄМОЗВ’ЯЗКИ | ХАРАКТЕРИСТИКИ | |
ПРИНЦИПОВІСТЬ | Ідеалізм – стратегія, а принциповість – тактика.
Якщо відсутні альтруїстичні ідеї, то принциповість перетворюється на тріумф егоїзму (маємо зарозумілість, самовпевненість, зверхність) – і перероджується на категоричність. |
Спрямована на сьогодення, на конкретну ситуацію, репрезентує ідеалізм у сьогоденні. Динамічна. |
ІДЕАЛІЗМ | Уводить із сьогодення кудись. Маніфестація альтруїзму. Свобода від страху майбутнього завдяки власному баченню його, цікавості до нього, налаштованості на ідеалістичне сприйняття. | |
КАТЕГОРИЧНІСТЬ | Спільним між цими двома категоріями є безкомпромісність, бінарність сприйняття, поділ на «я»-«інший», привелегійованість власного «я». обидва крутяться довкола ідеології. | Закриває шлях до зміни. Статична, на відміну від принциповості, яка динамічна. Ґрунтується на передсудженні та страху майбутнього. |
РАДИКАЛІЗМ | Ґрунтується на примітивізації ідеї. |
ПРОМІЖНІ ІНСАЙТИ:
- Провокувати зневіру вигідно, бо вона включає компенсацію (самовиживання спрацьовує) – і ти або споживаєш понад дійсну потребу, або дієш як хейтер-пішак в політичних інтригах господарів «глянцю».
- Принциповість – похідна ідеалізму, тобто спочатку виникає судження, на основі якого виникає принциповість.
- Коли ритуали замінюють світогляд, то йдеться про принциповість за відсутності ідеалізму.
- Порівняння себе з іншими робить вразливим чи-то для пихи, чи-то для самознецінення та зневіри. У цій точці відсутності задоволеності собою відбувається поворот на шлях категоричності, радикалізму.
- У нашому суспільстві принциповість та категоричність ототожнюють між собою.
- Категоризувати – поділяти на категорії.
- Бінарність сприйняття спонукає до затятості (категоричності).
- Категоричний – той, з ким важко спілкуватися, бо упереждений, тобто зробив передсудження і переконав себе в його єдино правильності. Тут багато тривожності, побоювань.
- Ключовим зіткненням, яке визначає вибір між сценаріями «ідеаліст» та «радикаліст», є зіткнення ідеалізму та ідеології.
- Вибір на користь ідеалізму (визнання первинності свідомості над буттям) призводить до розвитку принциповості, а вибір на користь ідеології – до категоричності та радикалізму.
- Ідеологію обирають, щоб захиститися від страху майбутнього. Ідеологія діє як своєрідна анестезія, бо здатна увести до віртуального світу. Також цей вибір значно менш енерговитратний у порівнянні з вибором на користь ідеалізму.
ПІДСУМКИ:
- У моєму сприйнятті принциповість перестала бути категоричною.
- Поняття викривлюють через погане розуміння суті.
- «Відбілили» сьогодні ідеалізм та принциповість.
- Корисно зіставляти піраміди Маслоу та Ділтса – і зрозуміти, як вдається вирватися з цінностей виживання у цінності самовираження.
- Складно обмірковувати те, чого не розумієш. Ідеалізм був створенням кумирів. Тепер розумію, що хибно його сприймала – що головним є переконання у тому, що свідомість визначає буття.
- Цікавою видалась думка, що поставлене на п’єдестал мертвіє.
- Забагато було категоричності в житті.