ПОЧАТКОВЕ ПЕРСОНАЛЬНЕ СПРИЙНЯТТЯ:
- Керуюся в своєму житті рівною мірою інтуїцією та логікою – 50:50. У робочій діяльності – логіка на 90-100%, і залучаю чоловічий кут зору. У вихованні, спілкуванні з близькими друзями – інтуїція. Логіка тут не включається, бо наперед «знаєш» аргументи.
- Я керуюся в житті переконаннями, логікою.
- Я керуюся в житті досвідом. Вважала, що «все зрозуміло» щодо логіки та інтуїції, а почала заглиблюватись – і зрозуміла, що нічого не розумію. Вважаю себе логічною людиною.
- Я керуюся логікою та інтуїцією у відношенні 70:30. Коли втомлююсь аналізувати, включається інтуїція.
ПОРІВНЯННЯ КОНТЕКСТІВ ІНТУЇЦІЇ ТА ЛОГІКИ:
Є СПІЛЬНИМ ПОЛЕМ ДІЇ | Є ПОЛЕМ СУТО ЛОГІКИ | Є ПОЛЕМ СУТО ІНТУЇЦІЇ |
ПОЧАТКОВЕ СПРИЙНЯТТЯ | ||
· Думка
· Вибір · Рішення · Поведінка · Підхід
|
· Мислення
· Послідовність · Вчинок · Процес · Крок · Людина · Розмова · Кінець · Домовленості (угода, договір) · Аргумент · Доказ |
· Почуття
· Харчування · Взаємодія · Оточення · Пошук · Досвід |
ПІСЛЯ ОБГОВОРЕННЯ | ||
· Думка
· Вибір · Рішення · Поведінка · Підхід · Мислення · Вчинок · Процес · Крок · Людина · Розмова · Харчування · Взаємодія · Оточення · Пошук · Досвід |
· Послідовність
· Кінець · Домовленості (угода, договір) · Аргумент · Доказ |
· Почуття
|
ДРУЖБА ЯК КОНТЕКСТ ДІЇ ЛОГІКИ ТА ІНТУЇЦІЇ:
- Ті, кого впустили до кола спілкування за допомогою логіки, були для чогось потрібними. Коли обираємо людей для «цілодобової» дружби, то усі разом зростаємо в цьому колі, і тому до цього кола входить мало людей, і вони є однодумцями, яких ми відчули (обрали інтуїтивно).
- Коли обираю людей, не замислююся, тому це – інтуїтивний вибір того, з ким складеться «пазл». Тут перегукується з емпатією та симпатією.
- Знайомих обираємо, керуючись логікою. Близьких відчуваємо «своєю» людиною, тобто керуємось інтуїцією.
- Друзі – ті, з ким ти щось робиш разом, маєш спільний простір. Обираю простір за потягом, а там вже знаходяться друзі – усе інтуїтивно.
ПРОМІЖНІ ІНСАЙТИ:
- Користуючись пам’яттю, включаємо логіку.
- Аналізуючи, порівнюючи, оцінюючи, включаємо логіку.
- Шукаючи по ключових словах, включаємо логіку.
- Перелік контексті логіки до обговорення довший за перелік контекстів інтуїції та спільної дії логіки та інтуїції, бо її поле є більш дослідженим в західній цивілізації, до якої належимо.
- Переліки контекстів вказують на те, чим звикли послуговуватись.
- Колись з’явився Аристотель – і почалася філософія. З її розвитком увагу фокусували на логіці. Китайська філософіє рекомендує в битві включати саме інтуїцію, бо вона у цій ситуації більш помічна.
- У вітальних ситуаціях (питання життя та смерті або якості життя) варто довіряти саме інтуїції, бо логіка у цих ситуаціях грає проти тебе, нав’язуючи чужий досвід, світобачення, критерії, певну відповідність кимось визначеній «істині», а твоє життя (процеси, виклики, джерела буття собою тощо) є унікальним.
- Квадрат Декарта є «місцем зборки» інтуїції (коли знаєш майбутнє, не потребуючи доказів, хоча нічого подібного ні ти не робив раніше, ні хтось інший) та логіки (коли аналізуєш досвід та екстраполюєш висновки у якості відповідей «що станеться/ не станеться, якщо зробити/не зробити», коли йдеться про те, що вже робив).
- Уява потребує інтуїції, не підвладна логіці.
- Інтуїція – без роздумів, тобто замість прогнозу є передчуття. Коли для прогнозу щось розкладаємо на частини, і з тих частин виводимо знову ціле, то це дія логіки.
- Якщо прогнозуємо лише із досвіду, знань, то послуговуємось логікою.
- Піаже твердив, що «людина народжується інтуїтивною, а логіці навчається».
- Ми завжди є інтуїтивними там, де не володіємо формальними знаннями. Досвід породжує логіку, обмежену певними умовами.
- Усе життя неможливо прожити суто на інтуїції, бо домішується досвід, його аналіз та перенесення.
- Щоб мислити як індус, треба народитися та вирости в Індії.
- Якщо рішення можна пояснити, воно перестає бути суто інтуїтивним.
- Будь-який інсайт (інтуїтивне знання), треба логічно аргументувати, щоб популяризувати. І при цьому треба послуговуватись логікою того, для кого популяризуєш свій інсайт, а не власною.
- Якщо рішення суто інтуїтивне (не можеш пояснити, в який момент прийняв та який зиск від його втілення отримаєш), воно могло бути результатом навіювання.
- У мене є довготривала задача – і вона живе в мені. Раптом надходить інформація – і розумію, що вона стане в нагоді саме для цієї задачі. Інтуїція витягає з усього потоку інформації потрібне – і накладає одне на одне, поза логічних роздумів.
- За Канеманом інтуїція може обрати правильним знайоме (подібне),. Бо відчути істинність незнайомого дуже складно.
- Коли йдеться про помилки в простіших, не вітальних, ситуаціях, то говорять: «треба було краще думати», а коли – про вітальні, то «краще б я дослухався до внутрішнього голосу/ себе».
- У вітальній ситуації інші люди завжди підключають логіку, аби повернути вас в «істинне» русло. Якщо ваша інтуїція підказує інакший варіант дій, обирайте свою інтуїцію замість чиєїсь/своєї логіки. Перша думка найвірніша в такі моменти.
- У первісному суспільстві діє непроникливість до досвіду внаслідок звернення до сил природи.
- В бізнесі, коли нами маніпулюють або гальмують наш потяг до підвищення результативності, то потрібен союз логіки та інтуїції, а не їх протиставлення.
- Коли треба домовитись, я включаю не інтуїцію, а емпатію – і дію не логічно.
- Пророчий сон – сигнал, що настав момент включити інтуїцію для вирішення якоїсь ситуації.
- Важливо розвивати увагу до голосу інтуїції, а не власне інтуїцію, бо отримуємо усі її при нароженні. Інтуїція – основний механізм виживання.
- Коли думки плинуть спокійно, простіше розчути голос інтуїції, задавши собі важливе питання. Тобто споглядальність свідомості сприяє дослуханню до інтуїції.
ПІДСУМКИ:
- Інтуїції треба довіряти, бо це є довірою до себе. Водночас з тим страшно їй довіряти.
- У мене відсутні протиріччя між логікою та інтуїцією. Відсутні питання, які відправляю «в космос». Можливо, я настільки пихата, що вважаю, що все можу сама.
- Питання залишається інтуїтивним, поки не з’явиться знання та досвід з цього приводу. З цього моменту починає працювати логіка.
- З накопиченням досвіду знижується запит на інтуїцію – і коли перестаємо потребувати її допомоги, то зникає здатність чути її голос, а тому втрачаємо її допомогу.
- Не всі питання можна та варто вирішувати за допомоги суто логіки.
- Пересвідчилась, що дію раціонально, послуговуючись і логікою, і інтуїцією. Те, наскільки даю можливість кожній з них проявлятися, потребує включення свідомості, щоб усвідомлено обирати те, до чого зараз прислухатись.