Примітивізм VS Кітч. 08.04.2019

РОЗПІЗНАННЯ ПРОЯВІВ В РІЗНИХ СФЕРАХ ЖИТТЯ:

 ПРИМІТИВІЗМКІТЧ
В ПОБУТІПриказки «чим простіше, тим краще», «будь простішим – і потягнуться люди».Підробки брендових речей, гіпсова ліпнина в однокімнатній хрущовці, туалет в стилі рококо в ній же.
В РОБОТІСтандартизація процесу та вузька спеціалізація.Куплені дипломи та наукові ступені. Коли нахваталися поверхневих знань і претендують на посади.
В СУСПІЛЬСТВІПовернення до комунікації образами (емодзі) замість комунікації словами.Куплені родоводи, нові родові герби, придумані неофіційні звання та регалії.
В ПОЛІТИЦІПопулізм замість просвіти як спосіб комунікації з масами, досягнення порозуміння між стратами.Підміна формою змісту, як у випадку Зеленського.
В ІНФОПОЛІСтимулювання кліпової свідомості, поверхневого сприйняття, інфографіка замість тексту, надмірна доступність (відсутність бар’єрів доступу) інформації професійного користування. Google – на допомогу. «Я все знаю – я скачав».Фейки та хайпи, негативний піар, нагнітання негативизму в новинах.
В МИСТЕЦТВІВласні наївні малюнки, абстракції.Спів під фонограму, спів у караоке, плагіат, не мистецькі копії, виставки копій та інтерпретацій світових шедеврів.

ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ:

 КІТЧПРИМІТИВІЗМ
СПІЛЬНЕСпрямовані на масове споживання. Стали наскрізними явищами, які присутні в усіх сферах життя. До них є доступ у будь-кого.
РІЗНЕМає на меті вигоду.

Фальшивка, підробка. Авторство не власне.

Не надихає, а стимулює заздрість, позерство та низькі бажання.

Використовують наївність споживача.

На меті має самовираження.

Власне авторство.

Навмисне спрощення відповідно до власного світобачення.

Здатне надихати.

Щира повага до наївності, навіть захват від неї.

ПРОМІЖНІ ІНСАЙТИ:

  • Криза професіоналізму – один з наслідків примітивізму в інфополі. Бар’єри на вхід в професію (професійні стандарти, честь, усвідомлення етапності професіоналізації тощо) потрібні, а зараз вони зникли.
  • Шкіряна курточка була для байкерів, а стала предметом моди.
  • Копія з копії надалі погіршує витвір та почуття смаку.
  • Людина, коли робить кітч, копіює, знецінюючи роботу майстра, майстерності. Тому кітч має руйнівну силу.
  • Примітивізм може бути енергією, поштовхом до відкриттів, а кітч викривлює мислення мас, утверджує любов до підробок, не натурального. Тому внаслідок кітчу зникає унікальність та автентичність ідентичності.
  • Є багато речей з особливим призначенням, а в момент імітування перетворювалася на кітч, пізніше перетворюючись на іновацію, новий напрямок, категорію речей.
  • Розбираючись у витоках міфу, пізнаємо себе.
  • У кожного є власне сприйняття. Якщо постійно все аналізувати, можна збожеволіти. Тому полегшуємо завдання сприйняття вихованням. Якщо твій вибір не порушує права та свободи інших людей, то все добре.
  • У примітивізмі бачу більше загроз, ніж в кітчі, бо він обмежує твій вибір дій тим, що умієш, а кітч розширює твої можливості завдяки запозиченням.

БЕРУ-ЗАСТОСУЮ-ЗМІНИТЬ:

  1. Варто усвідомлювати та розрізняти кітч та примітивізм, щоб не продукувати їх самому, та аби контролювати його вплив на себе та на інших.
  2. Люди вдаються до кітчу, коли не здатні до власної творчості.