Сарказм VS Іронія. 22.07.2019

ПОЧАТКОВЕ РОЗУМІННЯ:

  • Щоб усміхнутися, варто згадати щось приємне. Усмішка доброзичлива і спонтанна, не керується розумом, задумом.
  • Посмішка – про зловтіху, глузування, єхидство.

ЗВИЧНІ ПРИКАЗКИ:

Приказка для самозвеселенняЯку реакцію провокує
Згоріла хата – гори сарай.Посмішка з безвиході.
«Так», – сказав бідняк, відкриваючи товстий гаманець.Посмішка (глузування з бідності).
На дзеркалі немає вини, коли харя крива.Посмішка, бо зверхньо до адресата, принизлива, знецінювальна лексика.
Не жили багато, не варто і починати.Посмішка – чи-то з безсилля-заздрості, чи-то зі зверхності.
Село, купи трактор!Посмішка, бо зверхньо і знецінювально.
Я лох!Посмішка, бо самознецінювання.
Семен Семенович!Посмішка, бо самознецінювання.
Корону поправ!Посмішка, глузування, зверхність та знецінювання.

АНАЛІЗ ГУМОРУ В ЛІТЕРАТУРІ:

Автор, твірХарактер гуморуПрийоми гумору
О.Вишня, усмішка «На полюванні»Іронія, усмішка, бо доброзичливо до персонажів та читача. Дарує відчуття легкості та перемоги життя над усіма вадами. Відсутня позиція судді.Показати сміховинність поведінки, яка є вадою (вада стає явною, бо викликає сміх), спонукати подивитись на себе збоку.
Вольтер. КандидІронія, бо доброзичливо, без зверхності до ліричного героя і до читача. В якийсь момент виникає надія, що Кандид виживе і при наступному ускладненні ситуації – і повторить своє самонавіювання. Твір дарує відчуття полегшення стосовно власних проблем – вони дрібнішають на цьому тлі. Відсутня позиція судді.Доведення до абсурду – і на його фоні повторення аутонавіювання «все на краще в цьому кращому зі світів» як ілюстрація оптимізму, що дає сили жити далі, не перетворюючись на хейтера, зберігаючи любов до життя, світу, людей (парадокс «хто страждає, той уміє радіти життю»).
Уайльд. Зоряний хлопчикСарказм на службі моралізаторства, бо відсутнє співчуття до ліричного героя, а натомість пряме засудження та втіха через кару на його голову, що є зловтіхою в дусі «сам винуватий». Чітка позиція судді у автора. Полегшення відчуваєш лише, коли вся історія закінчилася. В процесі читання – жодної легкості та надії.Дзеркальність ситуації, бумеранг дій, парадокс («найщедріший найбідніший», «найпожадливіший найбагатший»).
Жванецький. ДействительноІронія, бо домінує життєлюбство в процесі висміювання вад. Відсутня позиція судді та зверхність – тому дарує надію на виправлення.Спонукає подивитись на себе збоку, відраджує від вад, показуючи сміховинність такої поведінки, зберігаючи доброзичливість при цьому. Недомовки як метод проходження повз цензуру та інтелектуалізації процесу слухання/читання.
Сковорода. Каждому городу – нрав и права.Іронія (бо відсутня позиція судді, є настрій подивування) з елементами трагічного, бо нічого не змінилося, природа людини постійна. Посил «люди витрачають себе на дрібнички, а є суттєві речі» дає надію (звільнитися від поневолення дрібницями) і легкість.Незрозуміле/недоречне стає смішним. Протиставлення комічного та сутнісного, щоб підкреслити важливість, посилити цінність сутнісного – збереження світлого розуму та рівність усіх перед смертю.
Езоп. БабкаСарказм, бо зайнято позицію судді, без жодного співчуття. Категоричність суджень.Пряме висміювання, знецінення, протиставлення, вирок.
Крилов. КвартетІронія (відсутня зловтіха, збережено легкість настрою читача, позиція вчителя – потрібно розвивати уміння) з елементами сарказму (зверхність, позиція судді – нічого вам не допоможе, бо вуха не ті маєте).Абсурд, метафора, пряме висміювання вади, знецінення («вуха треба мати тонші»), вирок.

ЯК РЕАГУВАТИ НА ГУМОР?

Характер гуморуЯк реагувати?Чому?Навіщо?
ІРОНІЯЩиро сміятися разом. Відповідати жартом на жарт.Бо до нас доброзичливо ставляться.Щоб мати енергію на виправлення вад своєї поведінки.
САРКАЗМЗупиняти подібні жарти. Повертати жартівника в рамки пристойності та поваги, в т.ч. гостротою на гостроту, якщо іншої мови не розуміє.Бо зверхньо ставиться до нас, прагне знецінити, отримати власний тріумф.Себе потрібно поважати, цінувати і захищати свою особистість від знецінення (вади не є приводом для дошкуляння, бо і «суддя» не є ідеальним).

ПРОМІЖНІ ІНСАЙТИ:

  • Масова культура спілкування в нашому суспільстві привчає до єхидства, зловтіхи, самозахисту шляхом самознецінювання. Спочатку знищуємо свій потенціал, а потім переносимо злість-заздрість-знецінення на інших.
  • Усмішка – складніша в умовах культури «ламати не будувати».
  • Іронія – спосіб виправлення поведінки, зберігаючи доброзичливість, шануючи гідність.
  • Якщо хочеш жартома відкорегувати чиюсь поведінку, пам’ятай, що це все одно корегуючий зворотній зв’язок, тобто діє правило «корекція – лише віч-на-віч, а публічно – лише підтримка та похвала, позитивний зворотний зв’язок».
  • Фразеологізм «іронія долі» – сарказм, бо викликає відчуття приреченості, лякає, але не спонукає до зміни поведінки.
  • Фразеологізм «насмішити Бога» – м’яко сказано, багато вкладено. Характер отримує під час інтерпретації слова «насмішити» (який вид сміху викликати, і якими будуть наслідки).
  • Іронія може бути деперсоніфікованою, а сарказм завжди персоніфікоаний (і дошкульний – бо метою є тріум жартівника, а не позитивний розвиток адресата – від модератора).

ПІДСУМКИ:

  1. Візьму собі прийоми гумору, щоб відійти від сарказму на користь іронії.
  2. Знецінити може будь-хто, а доброзичливо посміятися разом над сміховинною поведінкою, зберігаючи гідність адресата критики, здатна лише тонка і майстерна у гуморі людина.
  3. Іронія – конструктивний методи виправлення, а сарказм – вербальний глум, знущання.
  4. Варто виключити з мови знецінюючі жарти, бо знецінити може кожен, а помітити кумедне і доброзичливо зіронізувати – не кожен.
  5. Навчитися захищати себе від сарказму, повертати жартівника в рамки, зупиняти кпини на свою адресу.
  6. Раніше вважала, що іронія та сарказм мають однаково руйнівний характер, що іронія – теж кпин, насмішка, а сарказм – просто грубіший кпин. Це відштовхувало. Спокушало сприйняття ознакою тонкого розуму. Тепер можу розділити їх, бо іронія здатна навіть мотивувати, подаючи в легкій формі критичний погляд. Ознаки іронії: легкість, надія, конструктивність (без знецінення, з повагою – від модератора).
  7. У іронії та сарказму – різні цілі. Спонукати до виправлення, надихнути – іронія. Утвердитись за чужий рахунок, знецінити, знешкодити ворога – сарказм.
  8. Варто ще обміркувати деперсоніфікацію іронії і те, що вона здатна переплітатися з сарказмом.
  9. Не завжди здатна відреагувати асертивно на сарказм – можу розплакатися. Треба повчитися пропускати повз вуха такі гостроти, позбавляючи садістичного задоволення жартівника.